Miasteczko ruchu drogowego na stadionie – dlaczego nie. Wszystko w Waszych rękach.

„ROWEREM PO ZDROWIE”  to tytuł naszego projektu w ramach grantu z Funduszu Toyoty – „Dobre Pomysły Zmieniają Nasz Świat” .
Miasteczko ruchu drogowego na stadionie? Wszystko w Waszych rękach, kibiców i mieszkańców.
Stworzenie placu manewrowego do nauki jazdy na rowerze, montaż stojaków i stacji naprawy rowerów – Miejski Klub Sportowy Karolina w Jaworzynie Śląskiej walczy o grant z Fundusz Toyoty „Dobre Pomysły Zmieniają Nasz Świat” O tym, czy na stadionie powstanie ogólnodostępne miasteczko ruchu drogowego, zdecydują głosy mieszkańców. Głosować można bezpłatnie na stronie www.fundusztoyoty.pl.
Projekt zgłoszony przez MKS „Karolina” opracowano wspólnie z Przedszkole Samorządowe Chatka Puchatka, które w 2022 r. również ubiegało się o grant w Funduszu Toyoty. W tym roku połączyliśmy siły i zdecydowaliśmy się na jeden wspólny projekt. Zakłada on stworzenie placu manewrowego do nauki jazdy na rowerze dla dzieci, młodzieży i dorosłych wraz z podstawowymi znakami drogowymi. Powstanie on na starym, betonowym boisku do siatkówki, które znajduje się na terenie stadionu miejskiego w Jaworzynie Śląskiej. Dodatkowo obok placu zamontowane zostaną również stacja do podstawowej naprawy rowerów oraz dwa stojaki na rowery. – W Jaworzynie Śląskiej, która przecież ma wieloletnie tradycje kolarskie i w której ta dyscyplina sportowa jest wciąż bardzo popularna, brakowało takiego miejsca. Przedszkolaki będą tu poznawać zasady ruchu drogowego, uczniowie szkół podstawowych – szkolić jazdę na rowerze przed egzaminem na kartę rowerową, a młodzież i dorośli w każdym wieku – ćwiczyć swoje umiejętności. Mamy też nadzieję, że pomysł przypadnie mieszkańcom do gustu i zachęci ich do większej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ­– mówi Rafał Kwiatkowski, prezes MKS „Karolina”. – Pomóżcie nam w realizacji projektu, który będzie służył nam wszystkim. Głosujcie na niego.
Na projekty można głosować od 27 marca do 9 kwietnia na stronie:
Każdy oddany głos oznacza jeden punkt przyznany projektowi. Głosować mogą osoby pełnoletnie. By wyrównać szanse mniejszych i większych gmin, do punktacji zaliczonych jest maksymalnie pierwszych 500 głosów oddanych na każdy projekt. Na podstawie punktacji ze wszystkich etapów konkursu ogłoszonych zostanie finalnie 6 projektów z aglomeracji wałbrzyskiej, które otrzymają granty z Funduszu Toyoty (do 25 tysięcy złotych każdy).
Fundusz Toyoty realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Edukacji Europejskiej, która pełni funkcję koordynatora; Zespołem Szkół nr 5 w Wałbrzychu, którego uczniowie na kierunku architektura krajobrazu w ramach zajęć praktycznych przygotowują koncepcje zagospodarowania przestrzeni dla projektów zgłoszonych do konkursu oraz Zespołem Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, którego uczniowie na kierunku informatyka pomagają w przygotowaniu koncepcji.