Historia

Zakładowy Klub Sportowy „Budowlani”

Rok 1946 a dokładniej 22 kwietnia zachował się w pamięci Jaworzynian jako rok powstania Zakładowego Klubu Sportowego „Budowlani” przy Państwowej Fabryce Porcelany. Założycielem Klubu był Feliks Żelasko, a jego pierwszymi prezesami Marian Dobler i Aleksander Dyżewski.

W roku 1947 powstaje sekcja piłki nożnej, która w 1950 roku przystąpiła do uporządkowania i wałowania boiska. Pierwszy swój mecz Budowlani rozegrali 12 marca 1950 roku.

Planowany na 11 czerwca 1950 roku mecz o mistrzostwo juniorów podokręgu wałbrzyskiego pomiędzy jaworzyńskim zespołem, a ZKS „Górnik” Biały Kamień nie odbył się. Powodem było nie stawienie się gości w Jaworzynie Śląskiej w wyznaczonym terminarzem terminie.  Włodarze jaworzyńskiego Klubu zdecydowali więc przeciwstawić juniorom pierwszą drużynę seniorów. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, co zapamiętano jako wielki sukces juniorów. Bramkę dla seniorów zdobył Eugeniusz Prus, a strzelcem bramki dla juniorów był Tadeusz Missa. Wśród wyróżniających się w tym meczu nazwisk wymienia się seniorów: Bernarda Kołodzieja oraz bramkarza Kusa oraz juniorów: Banchurka, Witkowskiego, Andrzejczaka, Walentego Uniejewskiego, Zagrabelny i Ryszard Prus. Sędzią tego widowiska był Rychlewski.

Klub Sportowy „Unia”

ZKS „Budowlani” zmienił w 1951 roku nazwę na KS „Unia”. Zrzeszał sportowców Państwowej Fabryki Porcelany, Zakładów Drzewnych, Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Na Walnym Zebraniu ustalono preliminarz budżetowy przewidujący: ogrodzenie boiska, rozbudowę bieżni i zaangażowanie trenera. Niemal jedno głośnie wybrano Zarząd: Jerzy Goldman, Mieczysław Łanek, Eugeniusz Prus, Z. Kłuś, Stanisław Terpic i Dorota Koryciarz oraz Komisję Rewizyjną i sąd koleżeński. Na kapitana wybrano Zdzisława Witkowskiego – ówczesnego mistrza powiatu w biegu na 3000 m. W 1954 roku KS „Unia” odniosła pierwszy znaczący sukces Mistrza klasy C gr. świdnickiej i prawo gry w klasie B .

Po trzy letnim pobycie w klasie B nasz zespół w roku 1957 odniósł kolejny sukces awans do klasy „A”, gdzie grali do sezonu 1960/61 po którym spadli do klasy B by ponownie w sezonie 1963/64 powrócił do klasy A.

W sezonie 1964/65 drużyna piłkarska KS Karolina dotarła do I rundy rozgrywek centralnych o Puchar Polski, gdzie uległa drużynie Czarnych Żagań 0-6. Po zaciętych bojach z Polonią Wrocław i Nysą Kłodzko w sezonie 1965/66 zespół KS Karolina awansował do klasy okręgowej województwa wrocławskiego tzw. Ligi Dolnośląskiej, będącej w tamtym czasie czwartą ligą w skali całego kraju. Trenerem tamtego zespołu był Józef Piszak.

Już pierwszy rok jego pracy w klubie spowodował podwyższenie poziomu gry, skonsolidowanie składu. Niewątpliwie największą gwiazdą zespołu był Walęty Świątek strzelec wyborowy który miał propozycje gry w pierwszoligowym Górniku Zabrze, wraz z Edmundem Borowskim i Jerzym Śpiewakowskim utworzył znakomity tercet. Jego gra a zwłaszcza bramki, które strzelał jak na zawołanie, zachwycał nie tylko miejscowych kibiców. Dzielnie wspomagali go w bramce: Jan Koryciarz i Ryszard Żurawski, w obronie- Henryk Szczepański, Zdzisław Szukalski, Tadeusz Kruszyński, Stanisław Wałowski, Jerzy Głąb i Eugeniusz Ciura, w pomocy Tadeusz Bardziński, Jan Borowiec, Henryk Smaruj, zaś w ataku Ryszard Mikiełko, Zbigniew Basiak i Jan Ptak. W tym okresie w sezonie 1966/67 drużyna piłkarska KS Karolina ponownie dotarła do I rundy rozgrywek centralnych o Puchar Polski, gdzie uległa Rakowi Częstochowa 2-3. Przygoda z klasą okręgową nie trwała jednak długo, ponieważ gorszym bilansem bramek Karolina ustąpiła miejsce Górnikowi 2 Wałbrzych.

W roku 1964 w jaworzyńskim klubie powstała sekcja kolarska. Jej założycielem był Henryk Cacała. Od 1965 roku jej zawodnikiem był późniejszy srebrny medalista olimpijski w kolarstwie szosowym w jeździe drużynowo na czas, trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata w tej samej kategorii, wielokrotny mistrz Polski oraz zwycięzca Tour de Pologne w 1975 roku, urodzony w Nowicach Tadeusz Mytnik.

Klub Sportowy „Karolina”

W sezonie 1967 nastąpiła fuzja klubu KS Unia z KS Kolejarz, w wyniku której powstał KS Karolina z barwami w herbie bieli i błękitu, które są barwami klubu do dnia dzisiejszego. Prezesem Zarządu został Aleksander Dyżewski.

W roku 1969 jaworzyńscy piłkarze zmierzyli się towarzysko z drużyną z NRD – Nrenzlauerberg z Berlina zwyciężając 4:0 (2:0). Bramki dla naszego zespołu zdobyli: 2- Walenty Świątek oraz po jednej Jan Ptak i Bartkowski. W tym samym roku w meczu mistrzowskim klasy A KS „Karolina” rozgromiła Włókniarza Kudowę Zdrój 8:1 (1:1).

20 września 1969 roku 3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej dolnośląskich juniorów na szosie zajął Lempart.

Lata 70-te były jednym z najświatlejszych okresów jaworzyńskiego kolarstwa. W roku 1972 brązowy medal mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym zdobył Mieczysław Cielecki, wynik ten powtórzył również w 1974 oraz 1978 roku.

24 lutego 1973 roku ten sam zawodnik zajął 10 miejsce w Mistrzostwach Świata w kolarstwie przełajowym w Londynie. Niespełna miesiąc później 10 marca w sali Teatru Miejskiego odebrał statuetkę za zwycięstwo w Plebiscycie na 10 najlepszych sportowców, trenerów i działaczy Ziemi świdnickiej. W 1976 roku był również nominowany do tytułu najlepszego sportowca województwa wałbrzyskiego, a w 1977 roku znalazł się w 10 laureatów tego Plebiscytu.

23 lutego 1974 roku odbyły się kolejne Mistrzostwach Świata w kolarstwie przełajowym w Hiszpanii. Polskę reprezentował w nich zawodnik KS „Karolina” Mieczysław Cielecki. W maju tego samego roku Cielecki został mistrzem okręgu. Kilka miesięcy później wystartował w organizowanym przez Klub z okazji „Dnia Chemika” wyścigu kolarskim. Zajął w nim 5 miejsce, a wyprzedzili go zawodnicy Armii Radzieckiej Kulik i Małyszka oraz polscy zawodnicy Łakomski (Dolnoślązak Jelenia Góra) i Bukowski (Górnik Wałbrzych).

W tym samym roku do B-klasy spadli piłkarze KS „Karolina”.

W 1975 roku reprezentanci „Karolina” wyróżniali się sportowo w innych dziedzinach. W rozgrywkach tenisa stołowego panowie zajęli trzecie miejsce w ramach Powiatowej Ligi TKKF. Kobiety zajęły pierwsze miejsce w pierwszej rundzie Powiatowej Międzyzakładowej Ligii Piłki Nożnej Kobiet. W tym samym roku Mieczysław Cielecki znalazł się w kadrze Dolnego Ślaska na „Wyścig Przyjaźni” (Polska-Czechosłowacja). 16 maja tego samego roku w wyścigach przełajowych w Jeleniej Górze zajął 1 miejsce zdobywając tytuł Mistrza Dolnego Śląska. W mistrzostwach Polski był tuż za podium, na 4 miejscu.

Łacznie w 1975 roku w pięciu sekcjach KS „Karolina” trenowało 160 zawodników. Wśród sekcji KS „Karolina” z tego okresu w opracowaniach wymienia się sekcję piłki nożnej mężczyzn (5 drużyn: dwie seniorskie, jedna juniorska, dwie trampkarzy), sekcję kolarską, sekcję szachową, sekcję piłki ręcznej oraz sekcję piłki nożnej kobiet tzw. „Karolinek”. Trenowali również tenisiści stołowi.

Kobiecy zespół piłki nożnej ,,Karolinki’’ na przełomie lat 70 i 80 dostarczał kibicom (nie tylko z Jaworzyny) wiele emocji. Zespół powstał w maju 1975r. przy ognisku TKKF ZPS ,,KAROLINA’’. W 1979 roku drużyna zdobyła wicemistrzostwo Polski ustępując tylko ,,Checzowi” Gdynia. Warto wspomnieć, że grały w tym zespole: Lucyna Dawid, Danuta Salamon, Renata Plizga, Helena Pazdarz, Halina Bąk (w tym okresie najlepsza bramkarka w Polsce), Mirosława Dolka, Dorota Długaszek, Elżbieta Korzystka, Barbara Zielińska, Krystyna Mostowa, Teresa Selwa, Katarzyna Kluba i Barbara Nurek.

W pierwszej lidze ,,Karolinki” prowadzone przez Tadeusza Bardzińskiego i Eugeniusza Ciurę występowały od 3 stycznia 1978 roku. W ramach ligi rywalizowały z koleżankami z Warszawy, Krakowa, Lublina, Sosnowca, Radomia i Bielawy.

W ramach „Dni Świdnicy” (23-29 maja 1978 r.) w Świebodzicach, Świdnicy i Jaworzynie Śląskiej rozegrano kobiecy turniej piłkarski z udziałem zespołów z Ceskiej Lipy,  Drezna, Jaworzyny Śląskiej oraz „Mery-Refy”, „Elmotu” i „Licznikowca”. W finale 27 maja zwyciężyły „Karolinki”.

W I lidze zawodniczki utrzymywały się przez długie lata zajmując 4 razy III miejsce, ale w 1985 r. pod wodzą Bolesława Filipka spadły do II ligi poniosły wtedy same porażki w 14 meczach i z zerowym dorobkiem punktowym zajęły ostatnie miejsce ze stosunkiem 8-86!

Kiedy po czteroletnim pobycie w II lidze wydawało się, że drużyna powróci do I ligi, bo zdobyła I miejsce w grupie i miała prawo do gry w turnieju o I ligą, wtedy właśnie drużynę przy rozpaczy wielu kibiców rozwiązaniu. Warto wspomnieć, że wieloletnim opiekunek drużyny był Marian Gabrysiak.

W 1980 roku piłkarze KS „Karolina” awansowali do A-klasy, a w roku 1981 Mieczysław Cielecki zdobył najpierw mistrzostwo Dolnego Śląska, a następnie srebrny medal mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym.

Po spadku do klasy A gdzie grali w niej do sezonu 1977/78 w którym zespół zajął 12 miejsce i spadł do klasy B . Po dwuletniej grze w klasie B w sezonie 1979/80 zajął I miejsce i uzyskała ponownie awans do klasy A gdzie rozgrywali swoje mecze do sezonu 1982/83 by po raz ostatni jak na razie do klasy B zajmując 12 miejsce w tabeli. Okres od 1984 do 1987 r . należy uznać za jeden z najlepszych , gdyż zanotowano w tym czasie dwukrotny awans najpierw awans do klasy A w sezonie1984/85 (warto wspomnieć też, że w tym okresie z naszego klubu do II ligowego Zagłębia Lubin przeszedł obrońca Sławomir Wałowski oraz Piotr Szukalski do Polonii Świdnica z którą w późniejszych sezonach walczył o awans do II ligi przegrywając z Chrobrym Głogów tylko gorszą różnicą bramek w sezonie 1992/93) a następnie pod wodzą trenera Tomasza Kopyckiego awans do Klasy Okręgowej w sezonie1986/87. W drużynie która grała w tym czasie grali między innymi w bramce Marian Krupczak i w polu Jacek Osuch, Piotr Araszczuk, Mieczysław Kloc, Zbigniew Masny, Henryk Sowa, Zenon Jarząb, Zbigniew Sudoł, Jarosław Węglarz, Andrzej Zadziorski, Adam Frankowski, Rober Fudali, Dariusz Luber, Robert Bielat, Wiesiek Cichocki, Piotr Witko.

W sezonie 1989/90 drużyna odniosła duży sukces w rozgrywkach o Puchar Polski zdobywając I miejsce na szczeblu wojewódzkim po zwycięstwie 2:1 nad rezerwami ,,Orła” Ząbkowice w Bielawie, zwycięską bramkę strzelił Ryszard Charytanowicz. W rozgrywkach na szczeblu centralnym w pierwszej rundzie drużyna Karoliny zwyciężyła 4:2 ,,Olimpie” Kamienna Góra, a w drugiej rundzie przy komplecie kibiców na Jaworzyńskim stadionie przegrała z III ligową Ślężą Wrocław.

Drużyna Karoliny w sezonie 1994/95 była bliska awansu do IV ligi zajmując 2 miejsce ze stratą 6 punktów do Nysy Kłodzko.

Drużyna juniorów KS Karolina w swych rozgrywkach występowała bądź to w klasie terenowej bądź to w klasie Okręgowej. Najwyższe miejsce jakie zajęli to IV miejsce w sezonie 1976/77 w Lidze Juniorów i V w Klasie Okręgowej w sezonie 1985/86.

Miejski Klub Sportowy „Karolina”

Podczas Walnego Zebrania Członków w dniu 15 marca 1996 roku wybrano nowy Zarząd. Prezesem został Maciej Plencler, a w skład Zarządu weszli również Zdzisław Skarbek, Stanisław Jajko, Antoni Mierzejewski, Eugeniusz Ciura, Krzysztof Sołtys, Józef Olechowski, Ryszard Krzeczowski oraz Jacek Michnikowski. Na tym samym posiedzeniu Walne Zebranie podjęło decyzję o zmianie nazwy. Do funkcjonującej od 1957 roku nazwy dodano wyraz „Miejski”. Od tego czasu mówimy o Miejskim Klubie Sportowym „Karolina” Jaworzyna Śląska.

Najmłodsi zawodnicy MKS Karolina dwukrotnie zdobyli Mistrza Podokręgu Świdnica w sezonie 1996/97 i 1997/98, a w sezonie 2005/06 drużyna prowadzona przez Roberta Fudali po dramatycznym dwumeczu z Piławianką Piława 1:5 w Jaworzynie i 3:0 w Piławie zdobyła wicemistrzostwo Podokręgu Świdnica.

Ciągle pogarszająca się sytuacja finansowa Klubu i mniejsze zaangażowanie zawodników w swoje obowiązki sportowe spowodowało, że po 14 latach gry w klasie okręgowej w sezonie 2000/01 zajęła 16 miejsce i spadła do A klasy.

W 2002 roku wybrano nowy Zarząd MKS „Karolina”, któremu przewodzili Maciej Plencler, Artur Nazimek i Ryszard Krzeczowski. Zarząd nie przetrwał jednak pełnej kadencji, a w jej trakcie często zmieniali się członkowie Zarządu. Jeszcze w 2002 roku rezygnację złożył prezes Plancler. Przez niemal dwa lata sternikami Klubu byli więc wiceprezesi. 11 marca 2004 roku prezesem został Antoni Mierzejewski, który miał dokończyć rozpoczętą w 2002 roku kadencję.

28 stycznia 2005 roku Walne Zebranie Członków wybrało Antoniego Mierzejewskiego na drugą kadencję w roli prezesa Zarządu. Jego druga prezesura nie trwała jednak długo. Po rezygnacji prezesa Mierzejewskiego, wiceprezesa Ryszarda Dyko oraz dwóch innych członków Zarządu, Zarząd wybrał spośród siebie na prezesa Dariusza Kaźmierczaka. Zarząd w nowej konfiguracji dokończył kadencję, a 17 kwietnia 2009 roku odbyły się kolejne wybory władz stowarzyszenia.

Podczas obrad Walnego Zebrania w dniu 17 kwietnia 2009 roku wyłoniono nowego prezesa i zarazem sekretarza, którym został Waldemar Cichocki. W skład Zarządu weszli również dwaj wiceprezesi Waldemar Pająk i Paweł Sołtys. Zawirowania w klubie trwały jednak nadal. Po wyjątkowo wątpliwych decyzjach Zarząd próbowano odwołać niespełna po roku jego funkcjonowania. Nie udało się to jednak za sprawą dużej liczby nowych członków stowarzyszenia, którzy razem z klubem byli jedynie podczas zebrania. Nowo wybrany Zarząd wytrwał jednak niespełna dwa lata.

24 stycznia 2011 roku wybrano nowy Zarząd, na czele którego stanął prezes Łukasz Czajkowski. W prezydium siedmioosobowego Zarządu znaleźli się również Grzegorz Ignatowicz, Paweł Tonder i nieco później, po rezygnacji Ignatowicza, Mateusz Ptak. Głównym wyzwaniem przed nowo wybranym Zarządem było ustabilizowanie sytuacji finansowej stowarzyszenia oraz uporządkowanie klubowej dokumentacji. Od strony sportowej postawiono na poprawę poziomu szkolenia sportowego dzieci i młodzieży oraz powrót drużyny seniorów do Klasy Okręgowej.

401935_376920459032211_1710347817_nJeden z celów udał się niezwykle szybko. W sezonie 2011/2012 seniorzy prowadzeni przez trenera Roberta Tymcika w mistrzowskim stylu wygrali zmagania w A-klasie I grupie wałbrzyskiej (wygrywając 27 spotkań i remisując pozostałe 3 mecze) i awansowali do Klasy Okręgowej Seniorów OZPN Wałbrzych. W zwycięskiej drużynie grali: Grzegorz Ignatowicz, Mateusz Ptak, Tomasz Krawczyk, Marcin Krawczyk, Łukasz Karpacz, Damian Tymcik,  Konrad Leletko,  Mateusz Burdzy, Marcin Bal, Patryk Krzeczowski, Grzegorz Borowy, Przemysław Borys, Adam Myśliński, Mariusz Wojcieszek, Paweł Czykieta, Ryszard Charytanowicz, Paweł Krzak, Krystian Bielak, Marcin Zdanowicz, Artur Zielonka, Szymon Skupniewicz, Krzysztof Rutkowski, Maciej Smaruj. Sztab szkoleniowy stanowili: Robert Tymcik (trener), Łukasz Krzeczowski (kierownik drużyny) oraz Michał Kłyszejko (masażysta).

pozar_stadion06Wielką radość z awansu poprzedziło niestety wyjątkowo smutne wydarzenie. W nocy z 26 na 27 kwietnia 2012 roku w siedzibie klubu na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej wybuchł pożar. Ogień strawił cały budynek nie oszczędzając pamiątek, trofeów, dokumentacji oraz sprzętu sportowego. Władze Gminy (burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Artur Nazimek oraz radny Rady Miejskiej, a zarazem prezes MKS „Karolina” Łukasz Czajkowski) na spotkaniu z działaczami, zawodnikami i sympatykami zapowiedzieli budowę nowej siedziby. Słowa te nie zostały rzucone na wiatr.

Do końca 2012 roku udało się jednak wyprowadzić klub na prostą. Ustabilizowano jego sytuację finansową, a roczny budżet stowarzyszenia wzrósł dwukrotnie. Usprawniono proces administrowania stowarzyszeniem i jego sekcjami, uporządkowano dokumentację. Klub powiększył się o dwie sekcje – reaktywowaną sekcję judo, prowadzoną wcześniej przez trenera Waldemara Pająka, oraz nowo powstałą sekcję piłki siatkowej. Poprawiono poziom kształcenia sportowego dzieci i młodzieży, czego rezultatem są wyniki sportowe sekcji kolarskiej, sekcji piłki nożnej oraz sekcji judo. Uzyskano jakże upragniony przez wszystkich awans drużyny seniorów do Klasy Okręgowej.

Coraz lepiej radzili sobie również kolarze MKS „Karolina”. W sezonie 2012 w kadrze wojewódzkiej DZKol jeździły dwie zawodniczki: Sara Tonder i Paulina Pastuszek. W mistrzostwach makroregionu zawodnicy MKS „Karolina” zdobyli trzy złote, trzy srebrne i sześć brązowych medali. W sezonie 2012 Paulina Pastuszek oraz Sara Tonder zdobyły brązowy medal w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Młodziczek w jeździe dwójkami na czas, a także zdobyły odpowiednio brązowy i złoty medal Mistrzostw Dolnego Śląska.

W 2013 roku w Jaworzynie Śląskiej w ramach odbywającej się od kilku lat cyklicznej imprezy kolarskiej pn. IX Grand Prix MTB Solidarności odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB Cross Country. W kategorii żakiń Mistrzynią Dolnego Śląska MTB Cross Country została Kamila Pastuszek, a Wicemistrzynią Aleksandra Hajduk. W Mistrzostwach Dolnego Śląska MTB Cross Country w kategorii młodziczek Sara Tonder i Paulina Pastuszek zajęły odpowiednio II i III miejsce, a wśród chłopców w kategorii młodzików III miejsce zajął Jakub Bieliński. Junior młodszy Grzegorz Dobroń został Wicemistrzem Dolnego Śląska na tych samych mistrzostwach.

W sezonie 2013 Paulina Pastuszek oraz Sara Tonder zdobyły tytuł Mistrzyń Makroregionu w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Młodziczek w jeździe dwójkami na czas.

DSC_0119W sezonie 2013 podopieczni Antoniego Szewczyka w klasyfikacji klubowej Challenge’u MTB Dolnoślązkiego Związku Kolarskiego MKS „Karolina” zajął 3 pozycję, a w klasyfikacji drużynowej na szosie jaworzyński klub uplasował się natomiast na 5 pozycji. Indywidualnie 1. miejsce w challenge’u na szosie oraz 3. miejsce w klasyfikacji MTB w kategorii młodziczka zajęła Paulina Pastuszek, natomiast Sara Tonder była odpowiednio 2. na szosie oraz 4. w klasyfikacji MTB. Wśród chłopców junior młodszy Grzegorz Dobroń w klasyfikacji MTB uplasował się na wysokim 2 miejscu. W tym samym sezonie odnotowaliśmy zwycięstwa Kamili Pastuszek zarówno na szosie jak i w MTB w nieoficjalnym rankingu w kategorii Żakiń.

W styczniu 2015r. na drugą kadencję w roli prezesa MKS Karolina Walne Zebranie jednogłośnie wybrało Łukasza Czajkowskiego. Skład zarządu zmienił się nieznacznie, a w jego skład weszli Mateusz Ptak, Wojciech Syntyrz, Łukasz Nijander, Tomasz Mojsa i Jarosław Zarębski. Komisja Rewizyjna od 2015r. pracowała w składzie Rafał Kwiatkowski, Jacek Bieliński i Bartosz Fudali.

W sezonie 2015/2016 jeden z największych sukcesów odniosła sekcja piłki nożnej. Drużyna seniorów prowadzona przez Tomasza Idziaka wywalczyła awans do IV ligi. Rok później w rundzie jesiennej sezonu 2017/2018 drużyna młodzików prowadzona przez Jakuba Rosiaka uzyskała awans do Klasy okręgowej młodzików OZPN Wałbrzych.

W kwietniu 2018 roku rezygnację na znak protestu przeciwko redukcji przez Gminę Jaworzyna Śląska nakładów na sport oraz braku realizacji obietnic dot. renowacji i rozbudowy obiektu Stadionu Miejskiego pod kątem IV ligi złożył Zarząd MKS Karolina. W dniu 13 kwietnia 2018r. Walne Zebranie wybrało nowy Zarząd w skład którego weszli Rafał Kwiatkowski, Jacek Bieliński i Patryk Krzeczowski. W Komisji Rewizyjnej znaleźli się Robert Ptak, Mariusz Wojcieszek i Jacek Sznabel.

______

Bibliografia:

1.Len R. Kronika Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska 1945-1988,

2. Musiał M. Geneza i rozwój organizacyjny Miejskiego Klubu Sportowego „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej w latach 1946-2001,

3. Dokumenty archiwalne MKS „Karolina” (protokoły, sprawzdania, uchwały itp.), Starostwa Powiatowego w Świdnicy,

4. Informacje prasowe (Trybuna Wałbrzyska, Tu i teraz, U nas, Nasze Sprawy, Wiadomości Świdnickie, Rozmaitości Jaworzyńskie),

5. Ustne przekazy działaczy MKS „Karolina”.