Olimpijski wyścig w Nowicach

W sobotę 8 lipca 2017r. w Nowicach miało miejsce święto kolarstwa. Wszystko za sprawą IV edycji wyścigu w kolarstwie szosowym „Szukamy następców Olimpijczyka Tadeusza Mytnika”. Do Nowic już po raz czwarty przyjechali młodzi adepci tego pięknego sportu oraz gwiazdy polskiego kolarstwa.

Łącznie na starcie pojawiło się około stu zawodników, startujących w łącznie 19 kategoriach. Sygnał do startu dał bohater dnia nowiczanin z urodzenia – Tadeusz Mytnik. Sportowa realizacja na szosie, przy wspaniałej pogodzie i gorącej atmosferze, trwała blisko 3 godziny. Po ich zakończeniu przyszła pora na podsumowania i odpoczynek. Wszyscy uczestnicy przenieśli się na piękną polaną zwaną przez miejscowych „Koziarnią”. Tam na młodych adeptów kolarstwa czekały już polskie gwiazdy tej dyscypliny. Nazwisk wszystkich przybyłych trudno spamiętać, gdyż było ich równie dużo, jak sukcesów naszych kolarzy w imprezach rangi mistrzowskiej i olimpijskiej. Obecni byli m.in. wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Mieczysław Nowicki – dwukrotny medalista olimpijski i medalista mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, Józef Beker – olimpijczyk z Tokio w 1964 r., Rajmund Zieliński – dwukrotny olimpijczyk i zwycięzca wyścigu Tour de Pologne w 1964 r., Ryszard Szurkowski – dwukrotny medalista olimpijski i trzykrotny mistrz świata oraz wielu, wielu innych, którzy do Nowic przyjechali z całej Polski, ale również z innych państw Europy a nawet zza oceanu. Poznanie mistrzów sprzed lat, których najmłodsze pokolenie kolarzy nie ma prawa nawet pamiętać, było dla kolejnej generacji miłośników tego spotu wspaniałym przeżyciem. Gwiazdy polskiego kolarstwa z przyjemnością dekorowały i gratulowały młodszemu pokoleniu zawodników, wieszając medale na szyjach i wręczając medale. Obok wielkich gwiazd kolarstwa ceremonię dekoracji uświetnili swoją obecnością m.in. prezes Polskiego Związku Kolarskiego Dariusz Banaszek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej Artur Nazimek, sekretarz Gminy Jaworzyna Śląska Tomasz Strzałkowski.

Po ceremonii przyszedł czas na wspólny poczęstunek przygotowany przez Panie ze Stowarzyszenia Nowice Nasza Wieś.

Organizatorami wyścigu było Stowarzyszenie Nowice Nasza Wieś na czele z Panią Teresą Gawron oraz Miejski Klub Sportowy „Karolina” Jaworzyna Śląska na czele z Prezesem Łukaszem Czajkowskim i trenerem Antonim Szewczykiem. Nad bezpieczeństwem na trasie czuwali strażacy ochotnicy z OSP w Nowicach, Pastuchowie i Wierzbnej. Wszystkim, a także wielu niewymienionym, należą się słowa uznania.

Organizatorzy ogromne słowa uznania kierują do partnerów Wyścigu Gminy Jaworzyna Śląska i Powiatu Świdnickiego, a także do sponsorów ZPS Karolina, Zebra, Ulmech, Marek Bereta, Zenon Bodurka Uslugi Transportowe oraz innych firm i instytucji, które wsparły tegoroczną edycję imprezy.

Impreza została dofinansowana z budżetu Gminy Jaworzyna Śląska w kwocie 4.000,00 zł oraz budżetu Powiatu Świdnickiego w kwocie 1.000,00 zł, a środki te zostały przeznaczone na zakup nagród, opłaty delegacji sędziowskich oraz zakup artykułów spożywczych i przemysłowych niezbędnych do realizacji zadania. Sprawozdania z realizacji zadania zostaną złożone w terminie wskazanym w stosownych Umowach.

Galeria zdjęć z wyścigu dostępna TUTAJ.

Źródło: własne, jaworzyna.net

Foto: Ł. Czajkowski, J. Bieliński