Start sezonu kolarskiego 2016

Międzynarodowe kryterium uliczne w Dzierżoniowie i wyścig ze startu wspólnego w Sobótce na otwarcie kolarskiego sezonu szosowego w Polsce, 02-03.04.2016 r.

W minioną sobotę w Dzierżoniowie kolarze z Czech, Litwy, Niemiec i Polski ścigali się w wyścigu szosowym, rozgrywanym jako eliminacja do Mistrzostw Polski w kryterium ulicznym. Pierwsze wystartowały dzieci 11-12 lat, na jedną 1,5 km rundę. Zawodnik  MKS „Karolina” Hubert Budny był dziewiąty w kategorii chłopców, a Judyta Tonder piętnasta wśród dziewczynek. W licznej międzynarodowej obsadzie w kategorii juniorek młodszych, Paulina Pastuszek ukończyła wyścig w pierwszej grupie na dwudziestym trzecim miejscu. Mimo to stwierdziła po wyścigu, że nie był to jej dzień do jazdy. Jej młodsza sistra Kamila i juniorzy młodsi Jakub Żuraw, Marcin Zarębski, Igor Beker i młodziczka Marta Kołodziejska nie ukończyli wyścigu z powodu przekroczenie limitu straty do czołówki wyścigu.

W niedzielę w Sobótce odbył się wyścig klasyczny ze startu wspólnego pod nazwą Ślężański Mnich. Zanotowano rekordową liczbę startujących zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych, tj. 2 tysiące osób. W wyścigu juniorek młodszych w osiemdziesięciosześcioosobowej stawce zawodniczek, na ciężkiej wymagającej 18 km trasie, bardzo dobrze pojechała Paulina Pastuszek. Po aktywnej jeździe w czołówce wyścigu, przyjechała na szesnastym miejscu, a jej siostra na pięćdziesiątym pierwszym. Ich rówieśnicy Marcin Zarębski, Jakub Żuraw, Igor Beker ukończyli 54-kilometrowy wyścig w środku grupy, z niewielką stratą do zwycięzców, przy prawie dwustu startujących zawodnikach. Marta Kołodziejska w kategorii młodziczek nie ukończyła wyścigu z powodu kraksy i defektu roweru.

Miłym akcentem niedzielnego wyścigu, było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Alei Gwiazd Kolarstwa Polskiego, olimpijczyka Tadeusza Mytnika wychowanka jaworzyńskiego Klubu.

Tekst: A. Szewczyk. Foto: J. Bieliński.